APVA parama būsto modernizavimui
APVA Parama 2024: Individualių Namų Modernizacija – Šansas Sutaupyti ir Prisidėti prie Klimato Kaitos Mažinimo
Gyventojai, norintys modernizuoti savo individualų namą ir gauti valstybės finansinę paramą, nuo 2024 m. kovo 1 d. galės pateikti paraiškas Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA). Šiai iniciatyvai, skirtai energiniam efektyvumui didinti ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijoms mažinti, iš Klimato kaitos programos numatyta skirti 44 mln. eurų iki 2025 metų, o šių metų kvietimui skirta 22 mln. eurų. Tikimasi, kad už šią sumą bus modernizuota apie 1,5 tūkst. namų.
Kodėl verta renovuoti namą?
Individualių namų renovacija – ne tik būdas sumažinti šildymo išlaidas, bet ir galimybė prisidėti prie aplinkos tausojimo. Atnaujinti pastatai sunaudoja mažiau energijos, todėl mažėja tiek šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis, tiek gyventojų sąskaitos. Be to, renovacija padeda pasiekti B ar aukštesnę energinio naudingumo klasę, kuri yra būtina norint gauti finansavimą.
Svarbiausi faktai apie paramą:
- Paraiškų teikimas: nuo kovo 1 d. iki balandžio 2 d. paraiškas galima pateikti tik per APVIS sistemą (APVA informacinę sistemą).
- Paramos dydis: didžiausia kompensacija – 14,5 tūkst. eurų, skaičiuojama pagal naudingąjį namo plotą (75 eurai už 1 kv. m).
- Būtini kriterijai: po renovacijos pastatas turi pasiekti ne mažesnę nei B energinio naudingumo klasę, o šilumos energijos sąnaudos turi sumažėti ne mažiau kaip 40 %.
Kaip bus vertinamos paraiškos?
Paraiškos bus vertinamos konkurso būdu pagal nustatytus kriterijus, o pateikimo data neturės įtakos galimybei gauti paramą. Tai reiškia, kad galite pateikti prašymą bet kurią kvietimo dieną, tačiau svarbu užtikrinti, kad visi reikiami dokumentai būtų tikslūs ir išsamūs.
Ką reikia žinoti gyventojams?
Šiuo metu 75 % gyvenamosios paskirties pastatų Lietuvoje yra statyti iki 1993 m. ir dažniausiai neatitinka šiuolaikinių energinio efektyvumo standartų. Parama yra puiki galimybė ne tik atnaujinti savo būstą, bet ir prisidėti prie šalies klimato politikos tikslų.
Gyventojai, kurie ketina pasinaudoti šia parama, turi atsižvelgti į visus teisės aktų reikalavimus, įskaitant leidimų gavimą, dokumentacijos pateikimą ir sertifikavimą. Be to, rekomenduojama fiksuoti renovacijos etapus fotografijomis – tai padės užtikrinti sklandų kompensacijos išmokėjimo procesą.
Daugiau informacijos ir paraiškų teikimas: aplankykite APVA svetainę arba naudokitės APVIS sistema
Svarbi info:
Kompensacinė išmoka – skirta individualių namų (vieno ar dviejų butų) atnaujinimui, kurį atlikus pasiekiama ne mažesnė nei B namo energinio naudingumo klasė ir sumažintos skaičiuojamosios šiluminės energijos suvartojimo sąnaudos ne mažiau kaip 40% lyginant su skaičiuojamosios šiluminės energijos sąnaudomis iki atnaujinimo.
Aprašui:
Įgyvendinant projektą:
- namas negali būti areštuotas;
- name neturi būti vykdoma ūkinė-komercinė veikla;
- projekte numatytos išlaidos nebus finansuojamos iš LR valstybės ir savivaldybių biudžetų ar išteklių fondų, ES arba ne ES šalių valstybės institucijų lėšų, kitų nacionalinių programų;
- laikytis LR statybos įstatymo, kitų Lietuvos Respublikos įstatymų ir teisės aktų reikalavimų, gauti visus reikiamus leidimus, sutikimus, pritarimus ir (ar) kitus dokumentus;
- jeigu atliekant atnaujinimą pasikeičia gyvenamojo namo naudingasis plotas, kompensacinė išmoka nesikeičia nuo paskaičiuotos paraiškos vertinimo metu.
Atkreipiame dėmesį į šį Statybos techninio reglamento STR 2.01.02:2016 „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“ reikalavimą, kuris taikomas pastato B ar aukštesnei energetinei klasei gauti:
atnaujinus (modernizavus) namą, kurio išlaidos pilnai ar iš dalies kompensuojamos Lietuvos Respublikos arba Europos Sąjungos biudžeto lėšomis, būtina atlikti namo sandarumo matavimus. Tad jeigu nuspręsite pateikti paraišką kompensacinei išmokai gauti ir gausite patvirtinimą apie rezervuotą kompensacinę išmoką, šį faktą turėsite nurodyti užsakant paslaugą energinei klasei nustatyti.
Tęstiniai įsipareigojimai penkeriems metams po išmokos gavimo
- turėti ir saugoti išlaidas pagrindžiančius ir jų apmokėjimą įrodančius dokumentus;
- name, kuriame įgyvendintas projektas, nebus vykdoma ūkinė-komercinė veikla;
- pasikeitus modernizuoto namo savininkui, būtina informuoti Agentūrą, kad naujasis savininkas perima visas teises ir pareigas, susijusias su įgyvendintu projektu.
Projektų atranka
Projektai bus atrenkami konkurso būdu pagal prioritetinius projektų atrankos kriterijus, suteikiant balus ir nepriklausys nuo projekto registracijos formos pateikimo pirmumo.
Atrankos kriterijai:
- Galiojanti namo energinio naudingumo klasė iki pastato atnaujinimo. Aukštesnis balas skiriamas namams turintiems žemesnę energinio naudingumo klasę:
C klasės – 2 balai; D klasės – 4 balai; E klasės – 6 balai; F klasės – 8 balai; G klasės – 10 balų. - Projektai, surinkę vienodą balų skaičių pagal 1 punktą, reitinguojami pagal planuojamų atnaujinti namų skaičiuojamosios šiluminės energijos suvartojimo sąnaudų dydį tenkantį 1 kv. m. namo naudingo ploto. Reitinguojama sąnaudų mažėjimo tvarka.